Výzkum a vývoj v K2pharm

Nabízíme vývoj pevných lékových forem – granulátů, pelet (sfér), tablet/potažených tablet a kapslí/potažených kapslí. Optimální formulace s respektováním fyzikálně-chemických vlastností aktívních i pomocných látek a použití speciálních technik je základem k dosažení špičkové kvality, stability, účinnosti a bezpečnosti výrobků.
Často je vhodné upravit aktívní látky formou mikronizace, solubilizace, tvorbou komplexů či adičních směsí a jejich granulací (metody suché a vlhké granulace, také hot melt). Tyto směsi pak mohou být peletovány a naplněny do kapslí, nebo komprimovány do tablet s následným potažením. Pevné lékové formy balíme do primárních obalů (blistry, plastové nádobky) a sekundárních obalů (papírové krabičky i s letáky).

Mezi naše nejnověji vyvinuté technologie patří:

Vícevrstvé potažené tablety

Zaručují uvolnění aktivních látek v tenkém nebo až v tlustém střevě. Potažením tablet nebo kapslí několika vrstvami speciálních polymerů se látky jako probiotika, aminokyseliny, peptidy, rostlinné extrakty, apod. ochrání před nežádoucím kyselým prostředím žaludku a uvolní se v té části zažívacího traktu, kde je jejich biodostupnost pro lidské tělo nejvyšší. Jedná o tzv. doplňky stravy s cíleným uvolňováním (targeted delivery supplements – TDS).

Oleje a pelety v kapsli

Pokud smícháme do jedné tablety látky, které se rozpouštějí ve vodě (tělu vlastní), a látky, které se přirozeně rozpouští v tucích (musí se tělu dodat), značně tím snížíme vstřebávání látek rozpustných v tucích v zažívacím traktu. Řešením je přípravek ve formě kapsle, která je naplněna jak olejem (obsahující aktivní látky jako např. omega-3 kyseliny) a pevnými peletami (obsahující látky rozpustné ve vodě). Stabilita takové kapsle je potom podporována páskováním spoje kapsle, který hermeticky kapsli uzavře a olej tak spojem neprosákne.

 

Několik ukázek z naší laboratoře

Analytické laboratoře

Kontaktujte nás.